2011. február 28., hétfő

Ez a Petőfi mindenhol ott volt? Székely kápi! Nyámiiii!


Megkívántam, megfőztem! Ennyi! Vitaminra éhezett a szervezetem! Sok vitaminra! Nagyon sok vitaminra! Kell még ez a C, nem akar múlni a zord tél, hogy a fene egye meg. Csipkebogyó? Citrom? Halls cukor? Neeeem! Nekem semmi más nem kell, csak a káposzta! Sok-sok káposzta és kész. Arra vetemedtem, hogy jól belehúzok és feldobtam egy székelykáposztát, nem törődve a kalóriákkal. Persze, lehet ezt light verzióban is készíteni, de én most megadtam neki mindazt, amit megérdemel. Szalonnát, zsírt, fehér kenyeret. Ahogy a nagy könyvben meg lett az írva. Hála Petőfinek. Petőfinek? Igen, mivel ezt a nevet neki köszönhetjük, a székely néphez ennek az ételnek semmi, de semmi köze sincsen. Ha hinni lehet a történetnek, akkor maradék pörköltnek és maradék káposztafőzeléknek köszönhetjük ezt a nagyszerű és egyszerű egytálételt, amit Székely József főlevéltáros leleményesen összeborított és ezzel megalkotta az azóta is nagy népszerűségnek örvendő finomságot! Ja! Petőfi persze megtudta, hogy mi is történt kedvenc éttermében és legközelebb már Székely káposzta néven követelte magának is a levéltáros "főztjét". A light verzió olajjal készül, száraz, zsír nélküli szín hússal és persze a tejföl is tabu, a fehér kenyérről már ne is beszéljünk. De kérdem én! Ki akar egy ilyen kaját joghurttal és abonettel megenni? Az jelentkezzen, hogy jól ellássam a baját! :)


Fogyasztásnál egyre azért illik odafigyelni! Egy tányér nem tányér! Hiszen a C vitamin könnyen tovamegy a szervezetünkön, így nem árt, ha erre előre gondolunk! Mosoly!



Recept

70 dkg sertés comb 1,5x1,5-ös kockákra darabolva
1 nagy fej vöröshagyma finomra vágva
10 dkg füstölt zsír szalonna apró kockákra vágva
1 gerezd fokhagyma zúzva
1-2 babérlevél
1 fél kk egész köménymag
10-15 szem egész bors, só
70 dkg savanyított apró káposzta
2 ek piros paprika
2 dl tejföl
1 ek liszt

A kockára vágott szalonna zsírját kisütjük. A pörcös zsírra rászórjuk a köményt és 5-10 másodperc alatt kipattogtatjuk. Hozzáadjuk a fokhagymát, félrehúzzuk a tűzről, rászórjuk a paprikát, összekeverjük, hozzáborítjuk a húst, összeforgatjuk és visszatesszük a tűzre.
Folyamatos kevergetés mellett a húst kifehérítjük, hozzáadjuk a borsot, babérlevelet, majd apránként, vízzel felengedve fedő alatt háromnegyed készre főzzük. Sóval csak finoman, mert lassabban puhul tőle a hús, inkább a végén ízesítsük. Ha elértük a kívánt puhaságot, adjuk hozzá a káposztát, keverjük el, öntsük fel fél liter vízzel és főzzük puhára a húst. Az egész főzés nagyjából 1 órát vesz igénybe. A végén a tejfölt keverjük össze a liszttel, adjunk hozzá fél dl langyos vizet, keverjük ki alaposan és habarjuk be a káposztát. Kóstoljuk, ízesítsük a szánk íze szerint. Tipp: ha nem kedveljük a nagyon savanyú ízt, akkor a káposztát mossuk ki folyó vízzel, mert így tompíthatjuk a savasságot. Továbbá a még kellemesebb ízhatás kedvéért adhatunk hozzá némi fehérbort és a kapor is csak jót tesz neki, bár ezek nem klasszikus hozzávalók, mégis kellemesen egészítik ki az amúgy is harmonikus ízeket!

Gyerekek! Ez sokkal jobb lett, mint szerettem volna! Ebből 3 tányér lesz és holnap nem posztolok, mert az ügyeleten kötök ki, azt hiszem! A füstölt szalonna KÖTELEZŐ! Bort nekem, mert kívánom! :)


2011. február 27., vasárnap

A farsang farka! Fánk a pofánkba!


Hetek óta halogatom az idei fánk sütést. Nem azért mert macerás és nem is azért mert kedvem nem volt hozzá. Egyszerűen csak halogattam. Pont. De ma végre felvettem a kesztyűt és szembe néztem a nagy feladattal. 5 perc alatt hoztam meg a döntést. Sütök! Persze se élesztő, se tojás nem volt itthon, így első körben rohanás a közértbe, (ilyenkor imádom, hogy vasárnap is sopingolhatok) megvettem a hozzávalókat és azon örvendeztem, hogy milyen jó, hogy van egy tuti receptem, amivel még soha nem vallottam szégyent a nagyérdemű fogyasztóim előtt. Egyébként tényleg a jó recept és a türelem a titka a könnyű, omlós tésztájú fánknak, mert azt a kifogást nem tudom elfogadni, hogy olyan izé, amikor ragacsos a kezem a tésztától, vagy, hogy én nem is tudok sütni, de a kedvencem az, hogy minek süssek, úgy sem fog sikerülni. Hát igen. Nem vagyunk egyformák. Szerencsére.

Szóval süssünk fánkot, pláne, ha eladó sorban vagyunk, hiszen ennek a sütinek, mily meglepő, de a szerelemhez van köze. Azt olvastam, hogy régen, ha egy fiatal legény megosztotta a fánkját egy ifjú leánnyal, akkor ez az esemény felért egy eljegyzéssel. Mivel a fánkon körbefutó csík a jegygyűrűt szimbolizálja, annak elfogyasztása jelképesen ugyan, de összekötötte a habzsoló párt. Ezek után jól gondoljátok meg, hogy kivel osztjátok meg ezeket a nagyszerű, édes korongokat. A farsang jó! Süssünk fánkot! Ezret!

Recept

fél kg lisz
2 dl langyos tej
5 tojás sárgája
5 dkg élesztő
1 csipet só
1 ek rum
5 dkg porcukor
8 dkg vaj olvasztva

Olaj a sütéshez.

Az élesztőt, a tejet és a porcukrot tedd egy nagyobb keverőtálba és 15 percig hagyd pihenni. Szépen felfut az élesztő. Szitáld rá a lisztet (fontos momentum) add hozzá az olvasztott vajat, tojások sárgáját, sót, rumot. Keverd össze, majd lisztes deszkán gyúrd simává. Takard le, és jó fél órát meleg helyen keleszd. (én bemelegítem a sütőt 50 fokra és beteszem nyitott ajtónál a sütőbe a tálat) . Ha kétszeresére kelt, tedd ki a tésztát lisztezett deszkára és nyújtsd ki másfél centi vastagra. Ha ezzel megvagy, szaggass 6-7 cm átmérőjű korongokat, határozott, tekerő mozdulattal. A visszamaradt nyesedéket gyúrd újra és végezd el a szaggatást azon is. Ha megvagy, takard le a fánkokat és pihentesd további negyed órát, letakarva. Ennek a pihentetésnek is fontos szerepe van, ne hagyd ki, mert itt még kel a tészta. Ezután az ujjaddal nyomkodj mélyedéseket a fánkok közepére és előmelegített olajban kezd el sütni. Végezz próbasütést, nehogy forró legyen az olaj. Mert ha ilyen, akkor kívül hamar megsül, belül viszont nyers marad.

A fánkokat a lyukas felével lefelé tedd az olajba, majd 2-3 percig fedő alatt süsd őket. Így biztosítod a szalagot a peremére. A másik oldalt nem kell fedő alatt sütni. A kész fánkokat itasd le konyhai papírtörlővel, porcukrozd meg őket és jó sok lekvárral tömd tele a hasadat. Egyéb változat: olvasztott csokival, juharsziruppal, puncspudinggal! Köszi a tippeket Csontos Ági!

Imádom a farsangot! Imádom a fánkot! Egy évig megint nem eszem! Kidurranok! Bilagitot nekem!

2011. február 26., szombat

Töpörtyű! Tepertő! Kinek, hogy! Krémesen nem rémes!


Tóth Éva barátnőm olyat tett, amire sokáig emlékezni fogok. Semmi rosszra nem kell gondolni, nem az ártatlanságom elvesztése szárad a lelkén. Bár, ha jobban belegondolok, majdnem hasonló súllyal bír az ügy. Nem beszélek virágnyelven, leleplezem az a nagy esemény minden részletét, de iziben.
Múlt vasárnap, miután lefutottam 30 km-t, rohantam tovább pogácsát sütni, hogy kedveskedjünk az érkező vendégeknek. Este táncos-kortárs előadást néztünk és előtte összejöttünk Évinél vagy tízen, hogy kicsit beszélgessünk, borozzunk, eszegessünk. A pogácsa megsült, a borok is fogyóban de valamit még úgy ennénk. Sokáig nem kellet várni, hamar orvosolta a tünetet a házi hölgy. Volt ott lazac füstölve, lekvár Nórikától, Debrecenből, mangalica zsír és mangalica töpörtyűkrém az előző heti fesztiválról, friss baguette, vaj és már nem is emlékszem, hogy még mi minden más.

Arra már nem emlékszem, hogy ki volt az, aki megkente az első zsíros kenyeret, de arra nagyon is emlékszem, hogy az első falat után nem volt kérdéses, hogy ebből enni kell! Nem is keveset. Hanem sokat! Jó sokat. A zsír fokhagymás volt és rozmaringos, lágy, kellemes, mennyei és abbahagyhatatlan. A töpörtyűkrém nem kevésbé nyerte el a tetszésünket és akkor még nem is beszéltünk Nórikai isteni lekvárjáról, amit maga készített még a szezon idején. Innen is csókoltatom a kacsóit, mert megérdemli.
A fene se tudja, hogy mikor ettem utoljára ilyen jóízűen és ilyen egyszerűen. Persze kellett hozzá a hely szelleme, kellett hozzá a társaság és kellett hozzá Évi is, akinek hálás vagyok, hogy megmutatta azt, hogy egyszerű ételekkel is lehet óriási kulináris kalandokat átélni. Büntetlenül.

Kezdjük a napot töpörtyűkrémmel, újhagymával, friss kenyérrel! Mert megérdemeljük!

Recept

250 gr mangalica töpörtyű ( jó a nem mangalica is)
1 főtt tojás
1 gerezd fokhagyma
1 kisebb fej vöröshagyma finomra vágva
só, bors ízlés szerint
1 kk piros paprika
1 kk mustár (elhagyható)

A töpörtyűt vágjuk össze kb. 1x1-es darabokra, tegyük aprítógépbe az összes többi alkotóval együtt és pürésítsük nagyon krémesre. Ha nincs aprítónk, le is darálhatjuk húsdarálón. Ha darálónk sincsen, akkor reszeljük le kis lyukon és így dolgozzuk össze a többi alapanyaggal.
Tedd hűtőbe pár órára, majd jó sok hagymával és friss kenyérrel tedd a magadévá. Mondjuk szombat reggel, amikor kicsi az esély arra, hogy a hagyma szagával elűzöd magadtól a kollégákat, barátokat ellenségeket.




2011. február 25., péntek

Iglo kapitány elmehet a fenébe! Ez a halrúd a répa hátán is megél!



Együnk halat! Jó sokat, mert egészséges! Mondják az okosok. A minap valaki azt mondta, hogy mivel nincsen tengerünk, a szervezetünk nem szokott hozzá a hal húsához, ezért nincs is rá szükségünk. Hm. Érdekes észrevétel. De kérdem én! Mi van akkor a tavainkkal? Mi van a folyóinkkal? Azok mind smafuk? Abban nincs hal és soha nem is voltak? Vagy a hazai hal már nem is hal, csak a lazac meg az ezermilliádr tonnányi Pangasius? Senkinek nem tűnt még fel, hogy alig pár év alatt elleptek bennünket ezek a divatosan "cápaharcsának" nevezett halizék? Mert így jobban mutat az étlapon! Mi? Elhiszem, nagyon csalogató tud lenni. Aztán mikor megkapja az ember rájön, hogy semmi mást nem kapott, csupán egy hagyományos, tengeri halfilét, valahonnan Vietnamból, egy óriási haltelepről az ezredik halas medencéből. Hát igen! De legalább hal és valóban olcsó. Persze, én nem ellene kampányolok, legalább eszünk halat. De ne feledkezünk meg a hazai vizek remek és ízletes halairól sem. Azt is tudom, hogy nem olcsó hozzájuk jutni. De reménykedjünk, hogy egyszer, mondjuk így "alanyi jogon" jár majd az olcsó, kiváló minőségű, magyar alapanyag az ország mindegy egyes polgárának. Így legyen!

Ma fűszeres halrudacskákat sütöttem, mellé avokádós, gyömbéres répalevest gondoltam ki.


Recept 2 felnőtt részére

Leves

2 szál meghámozott, felaprított sárgarépa
1 nagyobb fej vöröshagyma nem túl finomra vágva
5 dkg vaj
2 ek olíva olaj
1 liter alap lé, de lehet víz is
1 kisebb, érett avokádó
kb. 1 köbcenti reszelt gyömbér
só, bors
pár csepp szójaszósz

A halrudakhoz

fél kg bármilyen halfilé (én fagyasztott tőkehalat vettem)
1 csokor friss kapor finomra vágva
1 csokor friss petrus finomra végva (lehetnek szárítottak is, de akkor már inkább a fagyasztott verzió)
1 tojás
1 dl étolaj plusz fél liter a sütéshez
1 kk mustár
1 kk citromlé
1 kk porcukor
3 ek zsemlemorzsa plusz 1 bögrényi a bundázáshoz
só, bors

A halat tegyük fel főni, én fagyottan, fedő alatt 3 percig tettem. Öntsd le a vizet és hagy hűlni.
Közben egy fazékban olvaszd össze a vajat az olajjal és lassú tűzön kezd el fonnyasztani a hagymát. Picit sózd. 3-4 perc után adj hozzá fél dl vizet és főzd puhára.
Közben egy kisebb tálba válaszd ketté a tojás sárgáját a fehérjétől. Csak a sárgája kell. A fehérjét sem kell kidobni, fagyaszd le, vagy a holnapi rántottához add hozzá reggel.
A sárgáját kisebb habverővel keverd össze a mustárral, jó alaposan. Majd kezd el hozzácsorgatni az olajt, mondjuk egy hegyesebb evőkanál segítségével, mert így biztos, hogy nem fog meglódulni az olaj. Kevergesd az elegyet folyamatosan, hogy ne csapódjon ki az olaj. Vigyázz! Csak vékony sugárban adagold. Ezt a műveletet addig csinálod, míg el nem fogy az 1 dl olaj. Jó sűrű majonéz alapot kapsz. Add hozzá a citromlevet, a porcukrot, sózd, borsozd. Keverd hozzá a fűszernövényeket. Ezalatt nézz rá a hagymára. Ha puha, add hozzá a répát és kevergesd 5-6 percig, majd add hozzá a gyömbért és az alap lét.
Ennyi idő alatt a hal már annyira kihűlt, hogy az egyik kezeddel jól össze tudd törni. Ha megvagy vele, add a majonézhez, szórd rá a 3 ek zsemlemorzsát és alaposan keverd össze. Kóstold meg és ízlés szerint sózd, borsozd. Közben tedd fel az olajat melegedni. Ne legyen forró. Sütés előtt próbasütést végezz. Ha túl forró az olaj, a külső rész hamar megég, belül pedig (nem nyer, hiszem főtt a hús) nem éri hő.
Sütés előtt formázz rudakat és forgasd meg őket prézliben. 3-4 perc sütés elég neki. Elég egyszer megfordítani. A végén papírtörlőre tedd, hogy leitasd az olajt.

A répa közben megfőtt. Vedd le a tűzről és botmixerrel krémesítsd. Ha megvagy vele, add hozzá az avokádó egyik felét és ezt is turmixold össze. A másik felét csíkokra vagy kockára vágva levesbetétnek használhatod. Kóstold. Ízlés szerint sózd, borsozd.

Ha elkészültél szedj egy adag levest mélytányérba, locsolj körbe pár csepp szójaszószt (elhagyhatod), tegyél bele friss avokádót és a tányér közepére egy halrudat.
Nos, én megmondtam! Ez a hal a répa hátán is megél! Igló kapitány meg bekaphatja!


2011. február 24., csütörtök

Zöldséges pogácsa, változatos szendvicsek! Ez kell a gyereknek!



Ma a Mokkában az egészség égisze alatt a gyerekekre fókuszáltunk kicsit és abban próbáltunk tanácsokat adni a szülőknek, hogy hogyan lehet egészségesebben, változatosabban elkészíteni az iskolai tízórait. Persze uzsonnára, kirándulásra vagy csak úgy, hétvégi reggelire is bátran ajánlható sok-sok zöldséggel körbekerítve! :)

Recept

Zöldséges pogácsa

1 répa (kb. 10 dkg) reszelve nagy lyukú reszelővel

10 dkg liszt

5 dkg teljes kiőrlésű liszt

1 ek sütőpor

1 ek cukor

1 kk só

10 dkg reszelt sajt

1 csokor finomra vágott petrus

fél cukkini reszelve nagy lyukon

2,5 dl tejszín



Melegítsd elő a sütőt 200 fokra. 6-os fokozat.

A reszelt répát és a cukkínit sózd meg egy kevés sóval, keverd össze és 10 percig hagyd pihenni. Ha megvan, nyomkodd ki belőle a levét és tedd a zöldségeket egy keverőtálba. Erre azért van szükség, hogy ne áztassák el a tésztát. Add hozzájuk a liszteket, a sajtot, cukrot, sót, petrust, sütőport, tejszínt és alaposan keverd össze. Ha megvagy, teríts sütőpapírt egy tepsire és formázz vizes kézzel ping-pong labda nagyságú golyókat rá, kb. 5 cm távolságra egymástól. Ha elfogyott a tészta, vizes kanállal lapogasd őket 1,5 cm vastag korongokká és 20-25 percre tedd be a sütőbe. Ha elkészült, hagyd hűlni őket. Vegyes salátával, kapros joghurttal, vagy egy klassz borsóleves mellé remek kísérő lehet!


SZENDVICSEK

Tortilla tekercs

2-3 lap tortilla

1 tömlős sajtkrém, 1 kanál ecetes torma, egy csemegeuborka kis lyukon lereszelve, só, bors

1 kisebb kígyóuborka

bármilyen saláta (fejes, jég, római, rukola)

5 dkg sonka vékonyra csíkozva

valamilyen sajt szintén csíkozva

Kenjük meg a tortilla lapot a tormás sajtkrémmel, majd 2-3 cm-es sávban tegyünk rá salátát, uborkát, sajtot, sonkát és tekerjük fel. Ferdén vágjuk ketté a közepénél és fogyasszuk egészséggel. Friss paradicsommal vagy joghurtos kukoricasalátával tovább fokozhatjuk az élvezetet!


Sült zöldséges szendvics

2-3 magos, teljes kiőrlésű zsemle (persze jó a hagyományos is)

fél doboz vörös bab konzerv pürésítve

fél cukkini ferdén, fél centis szeletekre vágva

1 piros paprika 2 cm-es szeletekre vágva

sárgarépa hámozva, vékonyra szeletelve (akár zöldséghámozóval is)

bármilyen salátalevél

tetszés szerint sajt

A zöldségeket kevés olíva olajon zúzott fokhagymával, friss, vagy őrölt rozmaringgal és egy gerezd zúzott fokhagymával 3-4 percig grillezzük. Elsőnek a paprikát, majd a cukkinit és legvégül a répát adjuk hozzá. A keménységi sorrenddel ellentétesen. Tegyük félre, hagyd hűlni. A zsemléket vágd ketté, kend meg a pürével és rétegezd rá az alkotókat. Fedd le, majd ferdén vágd ketté. Egy édes körte társaságában roppant újszerű és kifejezetten laktató kaja válik belőle.

Jó étvágyat!

Ezekről jelenleg nincsen fotóm, de a TV2 honlapján megtaláljátok a videón.

2011. február 23., szerda

Konfliktáltam! Oldalas-Feri: 0:1 Disznóság az egész!



Csak sóhajtani tudok, amikor Németh Lajos időjós azt mondja, hogy lassan, de biztosan közeledik a tél vége. Elsőre nem hiszek neki, így átkapcsolok a konkurenciához, meghallgassam, hogy az ő Zitájuk mit is mond ebben a témában. Nagy lehet az egyetértés a csatornák között, hiszen ő sem mond nagyon mást erről az egészről. Persze az meg sem fordul a fejemben, hogy talán igazuk is lehet, így veszem a fáradságot és a neten is megkuksizom, hogy hiteles e a két informátor. Itt 15 napos a prognózis és sajnálattal kell megállapítanom, hogy ha jön is az a tavasz, még nagyon-nagyon messze járhat, mert 5 fok fölé nem igen megy a napi hőség az elkövetkezendő hetekben.

Na, az én drága szervezetem azon nyomban jelzi is a sokkot és úgy dönt, hogy bizony téli időben nem való a saláta friss sajttal meg magvakkal, ezért agyamnak a parancsot kiadva valami zsíros, "párnázó" étek felé tereli a gondolataimat. Megállok a húsos előtt és tanakodom. tanakodom, de nem sokáig! A mangalica oldalas éppen akciós. Az én számban pedig még ott a hétvégi fokhagymás zsír íze, így nem tökölök túl sokat, bekérem az adagot és már látom is a szemem előtt, ahogy a puhára konfitált husirostok szálanként omlanak le az éppúgy megpuhult bordákról, mellette fehér kenyérrel, megosztva a legnagyobb átmérőjű tányért békességben, barátságban a legnagyobb egyetértésben.

A konfitálás ősi módja a húsok hosszú ideig való tárolásának. Bő zsiradékban, lassú tűzön főzzük meg a húsfélét. Leginkább kacsa -vagy libacomb, de mostanában mindenféle húsok is áldozatául esnek ennek az igen egyszerű és kényelmes, ám annál eredményesebb és sikerbiztos eljárásnak.
Két fontos dologra kell odafigyelni. A megfelelő hőfokra és az elegendő időre. Ez nem a 10 perces főzőcske. Bár az előkészítés nagyjából pontosan ennyi ideig tart. Konfitálhatunk tűzön, de a sütőben is. Ha tűzön tesszük, 2,5- 3 óra az az idő, amit rászánhatunk, sütőben inkább 4 óra, 80 fokon, de így sokkal szaftosabb, zamatosabb marad a hús. Mert mi is a confit? Hát zsírban való abálás. Így semmi sem marad szárazon.


Recept

1 kg sertés oldalas
1 szál répa
1 szál petrezselyem
4-5 gerezd fokhagyma szeletelve
1 fej vöröshagyma nagyobb darabokra vágva
1 babérlevél
1 ek friss rozmaring apróra vágva (jó a szárított is)
1 ek só
fél kg sertészsír


Kapcsold be a sütőt 80 fokra. Egy tűzálló edénybe tedd bele a zsírt, dobáld rá a zöldségeket és a fűszereket, majd az oldalast nyomkodd bele, hogy teljesen elmerüljön benn. Ez magától később úgy is megtörténik, hiszen a zsír elolvad és így a hús szépen, kényelmesen úszkálva fogja eltölteni azt a rövid időt a lefedett edényben, de hogy nyugodt legyél végezd el ezt a műveletet.

4 óra után vedd ki az edényt, emeld ki a húst, szűrd le a zsírt egy hőálló edénybe, hagyd kihűlni majd hetekig kenheted a mennyei zsírt paradicsommal, hagymával, retekkel feldobva a tavasz első sugarainak érkeztéig. A vele sült zöldségeket ki ne dobd, a zsírral együtt a galaxisig repít!A húst vedd ki, de vigyázz, mert annyira megpuhul, hogy könnyen leválik a csontról. Szelj mellé egy nagy karéj kenyeret, adj hozzá valami savanyút és hagyd magad kényeztetni. Nem fogod észrevenni, de ha nem vigyázol, megeszed az egészet. Lazulj néha! Egy kis zsír senkinek sem árt!

Örömmel jelenthetem, hogy sikeresen konfliktáltam az oldalassal. Nem ez volt az első confitem, de oldalast még nem készítettem ilyen formában. Nos, büszkén jelentem, hogy a csatát én nyertem! Ez disznóság! Esélye sem volt szegény párának.

2011. február 21., hétfő

Bíró Úr! Ártatlan vagyok! A máj tiroli. De jódlizni nem fogok!


Ez az étel nem az a tipikus reggelire való koszt! Sőt! De vannak helyzetek, amikor kénytelen vagyok ilyen, vagy ehhez hasonló falatokat a korai órákban elkészíteni és bár tudom, hogy törvénybe ütköző cselekedet, de meg is eszem még 10 előtt. Kövezzetek meg! Vállalom a lincselést! Azon gondolkodom, hogy milyen izgalmas lenne, ha valóban létezne egy gasztro bíróság, amolyan amerikai módra, esküdtekkel, nagy, nyilvános tárgyalásokkal, hangzatos perekkel, precedens értékű és megdöbbentő jogi esetekkel.

Perelhetnénk a zsír használatáért, perelhetnénk a túlzott hedonizmusért, a mértéktelen italozásért, a nem megfelelő alapanyagok használatáért, a rossz technológiák alkalmazásáért, a nem megfelelő késekért, ( rengetegen főzünk, de még mindig sokan nem látják be, hogy egy jó kés éppen olyan fontos a konyhában, mint egy szép, nagy TV a nappaliban, ami csak hozzátesz az élményhez), perelhetnénk a pazarlásért, az unalmas salátákért, a fantázia nélküli, ízetlen köretekért, ülhetnénk a vádlottak padján száraz húsokért, flakonos tejszínhabért vagy éppen fagyasztott nokedliért.
Tudom, hogy vicces a korábbi felvetés, de kérdem én: mindenre válasz és alapos kifogás lehet a pénz és az idő hiánya? A válasz egyénre szabott,így nem veszem a bátorságot, hogy azt higgyem az én véleményem a mérvadó. Bár sejthető, hogy gyakrabban lennék feljelentő, mint vádlott a képzeletbeli bíróság szigorú és szúrós szemű esküdtjei előtt.

Szóval jöjjön az ok, amiért várom a gasztro kommandót! Vállalom a bilincset! Bevallom! Tiroli borjúmájat reggeliztem! Isten engem úgy segéljen! De az igazat és csakis az igazat mondom!
A képet loptam, de az enyém is így nézett ki. A TV2 honlapján megnézhető!


Recpet

60 dkg borjúmáj vékonyra csíkozva
2 közepes vöröshagyma finomra vágva
2 gerezd fokhagyma
1 kk majoránna
5 dkg füstölt szalonna kockára vágva
2 ek vaj
1 ek liszt
1,5 dl fehérbor
1,5 dl alap lé vagy víz
1 dl tejföl
1 csokor friss petrus finomra vágva
3-4 nagyobb főzni való burgonya, sós vízben megfőzve
só, bors, citromlé

A szalonna zsírját a vajon kisütjük. Hozzáadjuk a hagymát és puhára pároljuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a csíkokra vágott májat. Nem sózzuk, mert megkeményedik. Alapszabály: a 2 lábúak máját sózzuk, a 4 lábúakét csak a végén szórjuk meg. 5-6 perc pirítás után hozzáadjuk a lisztet és további 2-3 percig pirítjuk. Felengedjük az alappal és a borral, hozzáadjuk a majoránnát és fedő alatt 6-7 percig főzzük. A végén kikevert tejföllel habarom, majd sózom, borsozom. Tálalásnál citromot facsarok rá és megszórom friss petrussal.
A meleg májat főtt burgonyával tálaljuk. A maradék tejföllel tovább lágyíthatjuk az ízeket, ha túl erős a máj karakteres, jellegzetes íze.

Bíró Úr! Kérem, olvassa fel az esküdtek ítéletét! Az ártatlanság védelme engem is megillet, ennek ellenére tudom, hogy én is bűnös vagyok és fel kell készülnöm a legrosszabbra. Még szerencse, hogy konyha a börtönben is van. Nem fogok lemondani sem a zsírról, sem a reggeli májról. A tárgyalást berekesztem!

Fedák Sári tudott valamit! Már én is tudom! Nyámi gesztenye!



Régi nagyjaink igazán tudták, hogy mitől döglik a légy. Krúdy, Jókai, Kossuth mindannyian szívesen és élvezettel vették tudomásul, hogy az élet nem csak a munkáról, hanem a kulináris tobzódásról is szól. Ha tehették áldoztak, ha nem, megvárták míg áldozhatnak a gyönyör eme igencsak káprázatos szentségén. Egy biztos! Jól tették és szerencsére fel is jegyezték lakomáik hosszú sorait, hogy mi, boldog leszármazottak kapva kapjunk az alkalmon és elkészítsük azokat saját szánk íze szerint. Írók, költők, színésznők, füstös kávéházak, zajos éttermek! Micsoda világ volt az övék! Képzeletben túrát teszek és arra gondolok, hogy cilinderben biztos, hogy nem jó főzni, de gyorsan tovább is görgetem a fonalat és azon kapom magamat, ahogy a vásárcsarnokban hangos kiabálás közepette válogatom össze az alapanyagot az aznapi vacsorához és nyálcsorgatva állok a standok előtt, amik gazdagon roskadoznak a vidék tiszta és őszinte ízei alatt. Hogy cserélnék e, azt nem tudom.

Nagy a csábítás, de azért kényelmes is vagyok egyben. És, hát ugye időgépes sincsen, így maradok itt, veletek, a nyakatokon. Olvasgatva a nagyok kedvenceit, megakadt a szemem Fedák Sári nevén. A fene se gondolta volna, hogy Molnár Ferencné a konyhában is éppen olyan díva volt, mint a színpadon. Ennek kézzel fogható bizonyítéka is van, hiszen olyan tortát sikerült összeállítania, aminek annak idején a csodájára jártak. Nos, én leporolom a receptről a port és megosztom veletek is, hogy süssétek, terjesszétek, szeressétek ezt a remek édességet.



A Fedák-torta receptje

Hozzávalók: 5 tojás, 15 dkg+20 dkg gesztenye, 10 dkg porcukor, vanília, 3 dkg vaj, 8 dkg reszelt csokoládé, 5 dkg piskótamorzsa (babapiskóta), 2 dkg liszt, fél liter tejszínhab, vaníliás cukor

Elkészítése: A tojássárgájával összekeverünk 15 dkg szitán áttört főtt gesztenyét, a porcukrot, egy kis vaníliát és a vajat. Ehhez a keverékhez hozzáadjuk a tojásfehérjéből vert kemény habot, a reszelt csokoládét, a piskótamorzsát és a lisztet. Kivajazott tortaformát papírral bélelünk, közép meleg sütőben (165 fok) lassan kisütjük benne a tortát. Ha kihűlt, kettévágjuk, vaníliás cukorral elkevert kemény tejszínhabbal töltjük, csokit és gesztenyét reszelünk rá. Én a lapokat megkentem málnalekvárral, hogy zamatosabb legyen és így a hab is jobban tapad majd rá. A tetejét is azzal vonjuk be, nyomózsák segítségével díszítjük, és meghintjük gesztenyepürével.

A fotó nem a sajátom, de ha szeretnétek megnézni az én tortámat, a TV2 honlapján megtehetitek.
Régi recept, régi íz régi hangulatot idéz. Köszönet Sárinak, igen finom tortát hagyott az utókorra. Nyámi! Annyira jó, hogy imádom az édességet! És a gesztenye is a szívem csücske!


2011. február 19., szombat

Pipi babbal, hajajajajajajjj! Egy tálban az ellenséggel!


Ez a nap azon szép napok egyike, amikor abból kell megoldani az aznapi kosztot, amit a hűtőben találsz. Na, nem azért, mert itt a világvége és nem is azért, mert lusta voltam vásárolni. Pusztán azért, mert kellenek olyan napok, amikor beülsz a hűtő elé és sorra veszed a benne lévő maradék cuccokat. Tudom, hogy nincs két egyforma hűtő, épp úgy, mint két egyforma íz sincsen. De hiszem azt, hogy némi rutinnal az ilyen mókák kapcsán remek új ételeket lehet kitalálni, vagy meglévő, bevált recepteket kicsit másképp, kreatívabban újragondolni. Mert gondoljunk csak bele! Miért ne lehetne a krémsajt helyett tejszínt, borsó helyett zöldbabot, hagyma helyett pórét és hal helyett csirkét használni. Szerintem nincs abban semmi rossz, ha az ember itt is kicsit szabadra engedni a fantáziáját. Biztos vagyok benne, hogy egy ilyen próbálkozás örömet és néha kudarcot is okozhat, de higgyétek el, nagy öröm próbálkozni és merészen nekivágni a nagy konyhakalandnak.
Lazulj el, igyál bort! Vagy dobj be egy kupicával és merj nagyot álmodni! Azaz kutyulni, ha így jobban tetszik!


Recept

30 dkg csirkemell kis kockákra vágva
fél szál póré fél x fél centisre aprítva
2 dl főzőtejszín
5 dkg húsos szalonna kockázva
35 dkg zöldbab vagy vajbab vagy borsó ( ha mirelit, áztasd be sós, forró vízbe)
5 dkg lágy sajt reszelve( vagy tömlős sajt)
só, bors, szerecsendió
2 gerezd fokhagyma
2-3 ek olívaolaj

Kapcsold be a sütőt 200 fokra. A hagymát serpenyőben fonnyaszd meg az olajon. Pici sóval tempózzuk meg a folyamatot. Ne nagy lángot használj, mert a póré hamar megég. Add hozzá a szalonnát és pörgesd 2-3 percig. Öntsd fel pici vízzel és főzd puhára 2-3 perc alatt. Közben add hozzá a fokhagymát, majd a csirkemellet is. Várd meg, míg a hús kifehéredik, majd öntsd fel a bab áztatóvizével. Maximum 2 dl. Forrald fel, majd add hozzá a sajtot, tejszínt és a babot. Borsozd, reszelj rá egy késhegynyi szerecsendiót (őrölt is jó), sót csak kóstolás után. 1-2 percig forrald, majd öntsd az egészet egy tűzálló tálba és told be a sütőbe 15 percre.
Ha lejárt az idő, vedd ki, kicsit várj mert forró és fogyaszd jóízűen. Ha gondolod adhatsz hozzá rizst is, de magában is megállja a helyét.

Utólag bevallom, hogy eredetileg rakott kelt szerettem volna csinálni, de az egyik nagy ellenségem, a lustaság erősebb volt a vágynál. De most már tudom, hogy a maradék és "Ő" jól megférnek egymással a jénai tálban!

2011. február 18., péntek

Hej vargányé! Rizottót főz! Bor ebbe is jusson!

Ha valami nagyon krémes, selymes ételre vágyom, két dolog jön számításba. Vagy valamilyen tejszínes, tésztás étel a kiválasztott, vagy egy ugyan olyan egyszerűen elkészíthető rizottóval rukkolok elő magamnak. Most az utóbbi nyert, nem éppen hajszálnyi orrhosszal. Imádom a rizottót, azt hiszem, hogy szerelem volt az első villányi falattól kezdve. Próbálom felidézni az alkalmat, de nem sikerül, gondolom, hogy az íz nagyobb bumm volt, mint maga a helyzet.
Lássuk csak! Mitől is lesz jó egy rizottó. Az első és legfontosabb szabály, hogy csak rizottó rizsből lehet rizottót főzni. Ezen senki se lepődjön meg, tény. Pont. (A rizottó rizs apró, kerek, rövid szemű rizs, az olaszok egyik alapélelmiszere) Persze szarvasi gyorsrizsből is lehet próbálkozni, de az pont olyan lenne, mint paradicsomos pennét farfalle tésztából összerakni.

Már nem elérhetetlen, sok helyen lehet kapni. És nem csak a fővárosban. De az sem szégyen, ha segítséget kérünk az eladóktól. Biztos szívesen adnak tájékoztatást. Ja, ez Magyarország! Visszaszívom! Félre a viccel! Tényleg kapható, vidéken is. (Arborio, Carnaroli néven keressétek)
Tehát rizsünk már van. Kell még alaplé, a meleg víz nem számít, legyen kéznél 1-2 dl jobb, száraz fehérbor és legyen fél óránk, mert emellett az étel mellett bizony ácsorogni kell, folyamatos kevergető mozgással körítve. Ennyi.



Recept

50 dkg rizottó rizs
1,2 liter alaplé
1,2 dl fehérbor
egy nagy fej vöröshagyma finomra vágva
4-5 dkg vaj
3-4 ek olíva olaj
6-8 dkg szárított vargánya (beáztatva, majd az áztató lé átszűrve, mert homokos lehet mert bizony ezt sem öntjük ki, mert elfőzzük)
6-7 dkg reszelt parmezán

A vaj felét és az olajat összemelegítjük egy nagyobb átmérőjű edényben.Ne legyen magas a fala. A hagymát puhára főzzük rajta, majd hozzáadjuk a rizst. 2-3 percig pirítjuk, de folyamatosan keverjük. Hozzáöntjük a bort és addig maceráljuk, amíg fel nem szívja azt. Hozzáadjuk a gombát és folyamatosan kevergetve és az alaplevet adagolva al dente-re főzzük a rizst. 2 percenként adjunk hozzá egy merőkanálnyit az alap léből és hagyjuk, hogy magába szívja a rizs. Ne főzzük túl, mert akkor ragacsos lesz, mi pedig azt szeretnénk, hogy krémes legyen. A végén adjuk hozzá a sajtot és a maradék vajat, pár ek olaj kíséretében.

Szabály! Csak frissen fogyasszuk, ne melegítsük. Ez nem olyan, mint a töltött káposzta.
A rizottó nem várhat, mi várjunk rá! Megéri! Közben poharazzunk, de vigyázzunk, hogy jusson az edénybe is a borból.




2011. február 15., kedd

Kavomádó! Ejtsd: Avokádó! Csak 10 perc a mennyei manna!


Energiát nekem, de ne a tészta adja! Tele vagyok salátával, a hűtő már inkább hasonlít egy melegházra, nem pedig hűtő hűtőre. Azt hiszem, hogy megint átestem a ló ama bizonyos másik oldalára, ami az egészséges életmódot illeti. Nincs is ezzel semmi gond, csak hát nem kéne elfelejtenem, hogy én nem diétázom, éppen csak próbálok okosan étkezni. Azért van néhány szempont, amit mentségemre tudok felhozni, hogy miért is halmoztam fel ezt a rengeteg zöldet.

Nem kell nagy dologra gondolni, egyszerű a válasz. Nem tudtam ellenállni az üzletben annak a csodaszép római salátának. Ennyi! Csak raktam és raktam bele a nem lila színű kosaramba és közben arra gondoltam, hogy mennyi mindent fogok majd készíteni a ropogós, húsos levelek felhasználásával. Jutott az eszembe számtalan szebbnél szebb gondolat, míg eljutott a tudatomig, hogy nem ártana megálljt parancsolni az agyamnak, a karomnak, a költekezésnek és az irrealitásnak. Hármat visszatettem. De kettő így is megmaradt. Azokat nem voltam hajlandó elengedni. Enyém! Kell. Pont. Szóval tele a hűtőm, levele! Mármint a salátáé! A mai posztot azzal kezdtem, hogy energiát nekem, de iziben. Oké, energiát! De salátából? Igen, abból! Cobb salátából.

" Számos híres étel keletkezése körül inkább csak legendák keringenek, azonban e saláta esetében tényekről beszélhetünk: 1937 – Robert H. Cobb. A Cobb saláta az amerikai gasztronómiában napjainkban is egy klasszikus. Cobb a Brown Derby éterem tulajdonosa volt Los Angelesben, ahova akkoribban a hollywoodi hírességek, s más prominens vendégek jártak. Egyik este elhatározta, készít magának valami finomságot; fogott néhány salátalevelet, avokádót, paradicsomot szelt, főzött tojást, csirkehúst sütött, natúr bacont és kékpenészes sajtot kockázott. Mindezt szépen egy tányérra rendezgette, leöntötte dresszinggel. Sid Grauman, a híres kínai étterem tulajdonosa véletlenül aznap este épp Cobb asztalánál ült. Másnap pedig egész spontán rendelt egy „Cobb salátát“ - szóval így került az étlapra a saláta, s hamarosan pedig a gasztronómiai lexikonba is."


Recept

1 római vagy jégsaláta összetépkedve
5-6 szelet bacon
30 dkg csirkemell
5-6 szem koktélparadicsom, felezve
2 egész 8 perces főtt tojás
10 dkg kék sajt (én gorgonzolát használtam, nekem ez a kedvencem)
1 érett avokádó
1 kanál fehér vagy vörös borecet
3 kanál olíva olaj
1 kk mustár
fél kk cukor
só, bors

A bacont és a vékony szeletekre vágott csirkemellet egy nagyobb serpenyőben szépen megsütjük. A bacon legyen ropogós, a hússzeletek is piruljanak meg, de ne szárítsuk ki őket.
4-5 perc alatt mindez megvan. Közben egy tálba tegyük bele a mustárt, öntsük rá a borecetet, majd egy habverő segítségével keverjük össze és közben szépen csorgassuk hozzá az olajat is. Sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá a cukrot is és keverjük addig, amíg a cukor fel nem oldódik. Ha ezzel megvagyunk, tépjük rá a saláta leveleket. Forgassuk össze. Egy nagyobb adagot tegyünk tányérra, tegyünk köré egy kupac paradicsomot, 2-3 szelet mellett, 2-3 szelet bacont, hámozott, felcsíkozott negyed avokádót, a tetejére 2 fél tojást, majd a legvégén morzsoljunk rá sajtot.
Ha nem elég az energia, locsoljuk meg egy kevés olíva olajjal és adjunk hozzá ropogós bagettet, vagy pirítóst.

Ezek után merjen bárki vitatkozni, hogy nem elég laktató ez a saláta. Aki nem hiszi, az járjon utána. Van rá egy húszasom, hogy felveszitek majd a rendszeresen elkészített extra gyors kaják listájára. ( Csilis, fokhagymás rákkal is mennyei!!! )



2011. február 14., hétfő

Hagyma! A szerelem fűszere! Visz' lát Valentin!


Valentin nap van. Nálam szóra sem érdemes.
Ugyan, miért is ne lehetne valami szokatlan, ám annál izgalmasabb étekkel megülni ezt a kellemetlen eseményt. Ha elég bátrak vagyunk és én azt hiszem, hogy ebben nincsen hiány, akkor vígan belekezdhetünk ennek a levesnek az elkészítésébe. Nem igényel sok alapanyagot, mégis, van benne valami plusz, amitől észrevétlenül válhat az egyik kedvenc téli levesünkké.
Póréhagyma került a kezembe, állítólag magyar, szóval még a gazdaságot is támogatjuk kicsit. Ha már az egyik nemzeti ünnepünk van éppen terítéken.
A leves magában is megáll, de én vettem a bátorságot és adtam hozzá egy új kedvencet, ami nem más, mint a füstölt tofu.
Erről tudni kell, hogy szója alapú sajtként terjeng a köztudatban és nem is nagyon tudok ebben hibát találni, hiszen tényleg az. A füstölt verzió a magyar ízlés miatt jött a világra, mondván, hátha így gyakoribb vendég lesz a hazai konyhákban. Nekem bejött a PR.


Recept a leveshez:

2 szál póré felaprítva
5 dkg vaj
2 ek olíva olaj
1 liter alaplé vagy víz
só, bors, szerecsendió
1 ek szójaszósz
1 csokor friss snidling
200 gr füstölt tofu 1x1 es kockákra vágva
1-2 kanál tökmagolaj

A vajat olvaszd össze az olajjal és tedd rá a hagymát. Párold 6-7 percig, sózd, majd öntsd fel a folyadékkal. Főzd további 6-7 percig, majd egy botmixer segítségével turmixold krémessé. Ha gondolod, tehetsz hozzá 1 dl főzőtejszínt is, így dúsabb, selymesebb lesz. Én jobban kedvelem natúr, szóval kihagytam. Sózd, ha nem elég sós, borsozd, adj hozzá 2 késhegynyi őrölt szerecsendiót és a szójaszószt.
A snidlinget vágd finomra. Szedj levest egy mély tányérba, tégy bele egy bátor adag tofukockát, szórd meg snidlinggel és locsold meg tökmagolajjal.

Az ízek nagyon együtt lesznek, ígérem. Nem lesz csalódás. És a hagyma ízének nyoma sincs. Szóval bátraké a szerencse, nyugodtan lehet eme jeles estén is a kedves orra alá tolni.
A többi már a Te dolgod. A leves fél siker! Puszi

2011. február 13., vasárnap

Én csak 30 percet állok a tűzhely mellett! Kínai? Kell!



Ma vasárnap volt. Mindjárt vége is! Nem tudom, hogy jó, vagy sem, de alig több, mint két óra van már csak hátra belőle. Nos, bevallom, ennek igazából semmi jelentősége sincsen.Éppen csak átgondolom a mai napot és azon kapom magamat, hogy teljes egészében elégedett vagyok azzal, amit megéltem.
Lássuk csak! Reggel fogtam magam és elmentem vásárolni. Aztán elkészítettem az ebédet és meg is ettük, majd el is tüntettem a nyomokat. Utána pihentem kicsit, aztán jött a napi penzum a Szigeten egy laza 25 kilométeres táv képében, ozt jutalomként kényeztettem a lelkemet egy kis Daubner fekete erdő tortával, majd a nap zárásaként egy nagyon kedves párost látogattunk meg a belvárosban. Nekem kerek volt a nap, jutott bele minden, aminek kellett, hogy jusson.
Az ebéd tekintetében igyekeztem nem átesni a túloldalra, így olyan lakomát találtam ki, ami nem szögez órák hosszára a tűzhely mellé. Ma csak a menü második részét osztom meg veletek, a leves epizód csak holnap kerül a nagy nyilvánosság elé.

Egy coca áldozta fel magát érettünk, annak is a tarja része, nagyon kívántam valami zsírosat, szaftosat, egyszerűt, finomat. Futás ide, futás oda, nekem is jár a normális koszt, hát még a szomszéd fiúnak. Néha rá is tekintettel kell lennem, ugyebár.
A hús kiválasztása hamar megtörtént, a köret kigondolása viszont annál bonyolultabb és kritikusabb része volt a vásárlásnak. Jöttek a szempontok, a kritériumok, a sok "na ezt nem" kijelentés. Hosszasan tologattam a kocsimat oda-vissza, fel és alá, keresztbe kasul és még mit tudom én, hogy merre és hogyan, mire megszületett a nagy kreáció.
Vasárnap van. Hús van. Krumpli nincs. Rost meg kell. Vettem kínai kelt, mungó babcsírát és francia zöldbabot. Ez utóbbit a mirelit pultból.
Ezeket fogom összeereszteni egy serpenyő közvetítésével és adom mindezt a zamatos, szaftos husika mellé, okosan elkészítve, hogy jusson idő arra is, hogy morogjunk kicsit, ha illetéktelen kóstolgatja a levesünket.


Recept

4 vastag szelet tarja (a legjobb a csontos, másfél centi vastagon)
1 fej vöröshagyma szeletelve
3 szál répa karikázva
2 gerezd fokhagyma karikázva
4 ek olaj
1 ek só
1 szál petrezselyem gyökér karikázva

A körethez-4 személyre

1 kínai kel (kb. 70 dkg) 3-4 cm-es csíkokra vágva
1 doboz babcsíra
450 gr fagyasztott zöldbab (sós, forró vízben 3-4 percig áztatva, majd leszűrve)
1 ek olíva olaj
só, bors, 1 gerezd fokhagyma zúzva
pár szem koktélpari
1 csokor friss petrus durvára vágva

A sütőt kapcsold be 200 fokra.

A szelet húsokat, hagymát, olajat, sót, zöldségeket, fokhagymát tedd egy nejlonzacsiba, fogd össze a száját és alaposan rázd össze az egészet. Így mindenhol éri a pác és nem kell külön edény ezek összekeverésére. A pácba tehetsz köményt, piros paprikát, vagy amit szeretsz, ízlás szerint.
De be is áztathatod előző este natúr joghurtba és akkor még puhább és omlósabb lesz a husika.
A zacskó összes tartalmát borítsd egy tepsire, adj alá 1 dl vizet, fedd le alufóliával és told be a sütőbe 1 órára. Ha van légkeverés, azt is kapcsold be.
Egy óra után nézd meg a húst. Itt már igen puhának kell lennie. Ha nem, akkor jó öreg disznót sóztak rád, vagy nagyon vastagok voltak a szeletek. Mindegy, addig süsd, míg omlós nem lesz.

Ha kész a hús, akkor egy serpenyőt forrósíts fel, öntsd bele az egy kanál olajt és dobd rá a kínai kelt. forgasd 2-3 percig, majd add hozzá a lecsepegtetett babot. Ezzel is pörgesd át, add hozzá a fokhagymát, sót, borsot. A húsból kisült léből adj hozzá 2-3 kanállal, majd legvégül add hozzá a csírát és a paradicsomot is. 1-2 perc nagy tűzön pirítás után a legvégén szórd rá a petrust is, majd azonnal tálald. Ha nem találod elég laktatónak, adhatsz hozzá 1 dl tejszínt is és ha még ez sem elégít ki, főtt rizs is passzol mellé. Aztán malac leszel, mert hizlal.

Ez a fogás azért jó, mert a hús zsírosságát nagyon jól ellensúlyozzák a zöldségek. Azért klassz ez a köret, mert azon túl, hogy egészséges, pillanatok alatt elkészül és tényleg nem kell órákig a tűz mellett rostokolni. A hús sül magától, a köret is percek alatt elkészül, szóval tényleg maximum fél óra gondoskodást igényel. Jah, és ebben az esetben a kínai is kell!



2011. február 12., szombat

A gomba szárítva, a rukola pesto-nak is jó! Zutty bele!


Mitől lesz jó egy barátokkal eltöltött vacsora? Nos, ez a kérdés nem költői. De ha újra feltenném, akkor így tenném mindezt. Mitől lesz eredményes egy barátokkal eltöltött vacsora?
Nos, biztos, hogy kell az emberi tényező. Kell némi folyékony nyugtató, ami ebben az esetben egri álompálesz, pezsgő és bor volt, már nem emlékszem, hogy milyen sorrendben és ugye az sem baj, ha akad némi falnivaló is, amit ezen az estén nem meglepő módon én készítettem el. Vikiékkel gyakran összejárunk, amolyan kibővült velük a család alapon és amellett, hogy jókat beszélgetünk az sem mellékes ilyenkor, hogy igencsak bőségesen hódolunk a gasztronómia mindennemű oltára előtt. Na bumm! Szeretünk enni és inni is. Sokszor mértékkel, de többször mérték nélkül.

Kell az ilyen, csak ajánlani tudom. És ha ti is olyan ajándékkal tudtok hazatérni egy ilyen vacsiról, mint amilyennel nekem sikerült, hát én mondom, nagy szerencsétek van! Mert ki ne örülne egy nagy marék szárított vargányának és trombitagombának?
Az öröm kétszeres volt, mivel másnap, amikor pakoltam ki az előző napi hozzávalókat, hirtelen nem értettem, hogy mi a fene van abban a bizonyos befőttes üvegben. Aztán eszembe jutott, hogy Viki nagy felindultságában csomagolta el nekem (amit lehet, hogy azóta megbánt, vagy ő sem emlékszik rá) és erőszakolta bele a táskámba.

Mivel kicsit sajgott a fejem nem sokat gondolkodtam azon, mi legyen a sorsa. Olyan levest rittyentettem belőle röpke fél óra alatt, hogy azonnal ki is neveztem életmentő gombalének, hogy az Isten áldja meg ezt a földi csodát a másnaposok nevében.
De hogy került a rukola a levesbe? Nagyon egyszerűen. Kedvenc évszakom Edit ( Ősz Edit) a minap vicces helyzetbe került a rukolával. Tésztát evett volna, rákkal, borsmustárral, de se a tészta, se a rák nem érkezett meg, csak a salátalevelek. Szegény ott állhatott döbbent arccal és arra gondolhatott, hogy mi vagyok én Ba.d meg! Kecske? Mit lehet kezdeni egy adag zölddel ha magában nem szeretjük és éppen ahhoz sincs kedvünk, hogy pár nap múlva kényszerbéő ráfanyalodjunk? Hát, elárulom van megoldás és sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk.
Pesztót varázsolunk, töményet, ízeset.


Recept

20 dkg szárított gomba, langyos vízbe beáztatva (1 liter)
2 db sárgarépa kockázva
2 db petrezselyem gyökér kockázva
1 fej vöröshagyma finomra vágva
1 csokor friss petrus finomra vágva
2 gerezd fokhagyma zúzva
2 dkg vaj
3 ek olaj
1 dl főzőtejszín
1 ek tárkonyecet vagy citromlé
só (borsot nem használok, mert a rukola éppen elég borsízű)

A pesztóhoz

1 doboz rukola ( vagy amennyi maradt)
1-2 gerezd fokhagyma
1 ek pirított fenyőmag ( lehet mogyi,mandula, dió is)
1 ek reszelt parmezán ( vagy valamilyen kemény sajt)
1 kk durva szemű só
1-2 dl olívaolaj ( ha egész doboz a sali 2, ha kevesebb, az olaj is)

Egy edényben olvaszd össze a vajat és 3 ek olajat. Pirítsd meg rajta a hagymát, sózd, majd a gomba áztatólevéből 3-4 kanálnyi folyadékkal főzd puhára. Add hozzá a répát, 3-4 perc múlva a gyökeret is a fokhagymával. 3-4 percig kevergesd, majd öntsd fel az átszűrt gombalével. 8-10 perc főzés után adj hozzá 2-3 dl vizet és a gombákat. A tejszínt egy edényben az ecettel és 1 dl meleg levessel keverj el és add a leveshez. Forrald 1-2 percig, kóstold meg. Ha nem elég ízes, sózd. Keverd bele a finomra vágott petrus felét, a maradékot tálaláskor add hozzá.

A pesztóhoz az összes összetevőt tedd egy henger formájú edénybe. Én bögrében csináltam. Majd egy botmixer segítségével pürésítsd, hogy egy homogén masszát kapjál. Ha nem elég híg, adhatsz hozzá egy kis olajat. Ha 2-3 hétig el akarod tartani, adj hozzá 1 kk citromlevet. Tedd zárható üvegbe és zárd le olajréteggel. Így nem fog oxidálódni. Lehet használni tésztához, kenheted pirítósra, összekeverheted sajtkrémmel és mártogathatod tortillával.

Ez egy nagyon egyszerű és igen tartalmas étel. Aki kedvet érez, galuskát is szaggathat bele és akkor remek egytálétellé léphet elő ez a ripsz-ropsz fogás. Tényleg csak zutty bele mindent és már kész is a mennyei manna. Tálaláskor a tányérba kimert levesre adj egy bátor kiskanálnyi pesztót és gondolj arra, hogy ez a leves nem egy egyszerű leves. Ha ezt elkészíted, feljebb kerültél egy szinttel, mert olyan ízeket mertél kombinálni, ami csak bátor és belevaló konyha kedvelőkre jellemző.
Természetesen friss gombából is elkészíthető, de ilyenkor, télvíz idején a boltokban is kapható szárított verzió is kiválóan megfelel.

Viki! Köszi az útravalót! Isten tartsa meg jó szokásodat! És anyukádét is!




2011. február 11., péntek

Túrógombóc! Ó vovovovovó! Nekem behúzta a jelest!


Vannak olyan desszertek, aminek elkészítése nem túl nagy ördöngösség, viszont nem árt jól meggondolni, hogy valóban belevágunk e, mert egy idő után azt veszed észre, hogy a rengeteg is kevés lesz belőle. A túrógombóc tipikus példája ennek a megállapításnak.
Hogy orvosoljuk a bajt, két dolgot tehetsz. Vagy előre gondolkodsz és már a vásárlásnál megduplázod az adagot az alapanyagokból, vagy kénytelen leszel optikailag csalni és sok kicsi gombócot készíteni, ezzel félrevezetve a nagyérdeműt.
De az sem rossz megoldás, ha mindezt kombinálod és így aztán tuti, hogy egy egész sereget elláthatsz ezekkel a csodás, habkönnyű golyócsodákkal.
Bevallom! Nagy kedvelője vagyok ennek az egyszerű, ám annál jobban elrontható édességnek. Vagy sósságnak, mert ugye nem törvényszerű, hogy édes a kicsike.
Ettem én már gumit, ragacsot, töltöttet, keserűt, savanyút, kakaóst, mazsolást és már nem is emlékszem, hogy miféléket még. Nálam olyan ez, mint a somlói galuska. Mindenhol megkóstolom. És ha valahol átment a mércémen, képes vagyok utána utazni, ha arról van szó.
Nos, gombóc tekintetében könnyű helyzetben vagyok. Itt, a fővárosban 2 helyen is olyan ez a drága dámpling, mint amilyennek szerintem lennie kell. Az egyik a Menza, a másik a Lugas étterem a Bazilikánál. Ezen a két helyen mindig friss és mindig tökéletes a felhozatal.
Ehhez a kedves sütikéhez kedves emlékem is kapcsolódik, nevezetesen az, hogy szakmunkás vizsgámon ezt az étket kellett elkészítenem. Nem szerénykedem, de a vizsgaelnök csak annyit mondott, hogy ilyen finom gombócokat még soha életében nem evett. Hát lehet ennél kedvesebb és biztatóbb kezdete egy szakács karrierjének? Nekem fontosak voltak ezek a szavak és őszintén megmondom, hogy az összes bizonyítványom közül erre a kis kékségre vagyok azóta is legbüszkébb.
Szóval a túrógombóc és az én sorsom azon a napon kovácsolódott össze és azóta is ugyan azt a receptet használom, eddig csalódottság nélkül.


Recept

fél kg száraz túró
2 egész tojás
80 gr búzadara
1 csipet só

A morzsához
1 bögre zsemlemorzsa
1 ek vaj
1 zacskó vaníliás cukor (legjobb a bourbon-vagy a házi vaníliás cukor)
1 kk őrölt fahéj

1 doboz tejföl
porcukor ízlés szerint

A túrót törd át egy villával. Add hozzá a tojásokat, búzadarát, sót. Jól dolgozd össze és minimum egy órára tedd a hűtőbe. Ez azért kell, hogy a búzadara jól megduzzadjon és szívja magába a túró és a tojás nedvességét.

Közben egy serpenyőben olvaszd fel a vajat, add hozzá a zsemlemorzsát, vaníliás cukrot és pirítsd szép barnára. Ez nagyjából 6-7 perc. Ne hagyd magára, mert nagyon hamar megég és akkor kezdheted elölről. A végén add hozzá a fahéjat és keverd össze a morzsával. Nem teszel rosszat, ha átüríted egy hideg tálba, mert így biztos nem fog odaégni, miután levetted a tűzről a serpenyőt.
A gombócok kifőzése előtt tegyél fel egy nagy fazékban vizet forralni. Ha forr, tegyél bele egy kk sót. Ha a túró kipihente magát a hűtőben, vizes kézzel nagyjából 5-6 cm átmérőjű gombócokat formálj és szépen, egyenként tedd őket bele a vízbe. Itt már nem kell, hogy lobogjon a víz, inkább csak csendesen forrjon. A gombócok szépen lassan feljönnek majd a víz felszínére. Hagyd még így egy percig főni, majd lyukacsos kanállal szedd ki őket és egyből tedd bele a morzsába. Óvatosan forgasd át és még melegen, a kikevert porcukros tejföllel fogyaszd el.
Ebből a mennyiségből 8-10 gombócod lesz.
Megjegyzés: ha sósan akarod elfogyasztani, akkor a cukrot hagyd ki a receptből.

Szóval gombóc! Javaslom, hogy egy kiló túróból készítsd, mert a nyolcadik után azt fogod érezni, hogy még akarok, még akarok! Ne engem hibáztass! Én előre szóltam! Utána lehet a fűben hemperegni és nagyokat jajjgatni! Bilagitot mindenkinek!

2011. február 9., szerda

Utánam srácok! A tollhegy kissé zabos lett!


Már második hete futom a köröket, a táv egyre hosszabb, az idő egyre rövidebb. Senki nem mondta, hogy sétagalopp lesz a felkészülés. Gondolom nem árulok el nagy titkot, tényleg nem az. Ma reggel Bajkai Attila barátom vált 2 kör erejéig társammá, igazán jól jött egy kis támogatás.
Innen is köszi Ati, pénteken is várlak. Ma 3 kör volt az adagom, ami valamivel több, mint 15 km. Az első kört egyedül futottam, Attila a másodiknál csatlakozott. Aztán a harmadik felénél jött az extra dopping 20 apró gyermek képében. Ott ácsorogtak a futószőnyeg szélén, 2 dadus fogságában és próbálgatták, tesztelték a különleges anyagot. Elfutottunk mellettük és én spontán odaszóltam nekik, hogy lehet ám bennünket biztatni, hogy Hajrá! és mentünk is tovább, de arra, ami ezután következett tényleg nem számítottam.

A gyerekek elkezdtek kiabálni, hogy Hajrá! Hajrá, a távolból még azt is hallottuk, hogy a dadusok azt skandálják, hogy Hajrá egyik, ne hagyd magad másik, majd a gyerekek szintén és mikor hátrafordultunk, nagy meglepetésünkre majdnem az összes gyerek futott utánunk és üvöltötték, hogy Hajrá! Hajrá! a dadák nagy megrökönyödésére, mert erre ők sem voltak felkészülve. A srácok olyan lendülettel iramodtak meg utánunk és próbáltak meg utolérni bennünket, hogy már-már kínos volt a helyzet, hiszen a távolból már csak azt lehetett hallani, hogy Álljatok meg! Azonnal álljatok meg és gyertek vissza! Mi nem álltunk meg, mentünk tovább, de sejtettük, hogy csak olaj lenne a tűzre, ha vissza-vissza fordulnánk, így szépen eltempóztunk előlük, esélyt sem adva nekik, hogy utolérjenek. Remélem, hogy szót fogadtak és visszatértek a bázisra, de bevallom, hogy olyan energiát adtak ezzel a kis őszinte gyerekcsínnyel, amit remélem, hogy Rómában is tudok majd kamatoztatni. Engem csak az szomorított el, hogy a két dadus közül egyiknek sem jutott az eszébe, hogy utánuk fusson és visszaterelje őket a többiekhez.

De az is lehet, hogy eszükbe jutott, csak éppen képtelen voltak a mozgásra. Nem is értem, hogy erre miért nem gondolnak. Pláne egy ilyen helyszínen. Ott a nagy tér, a futók, teljesen természetes, hogy a gyerek gondol egyet és megiramodik. Szomorú, hogy egy ilyen megmozdulásban a gyerekek nem számíthatnak a kísérőjükre.
Ennek ellenére jó kis "dráma" volt, remélem, hogy holnap is összefutunk majd. Az erő legyen velünk. És, hogy az erőhöz energia is társuljon, ma tésztát főztem, tollhegyet (pennét) tonhallal, paradicsommal, olajbogyóval és zabbal! Nem tévedés! Zabpehellyel. Hogy honnan jött az ötlet? Túl kevés volt a halam és úgy gondoltam, hogy a zab megfelelő lesz arra, hogy pótolja a hiányzó pikkelyest. Bejött!


Recept

fél kiló penne
100 gr tonhal konzerv
1 fej vöröshagyma finomra vágva
4-5 ek zabpehely
150 gr fekete vagy zöld olajbogyó
250 gr hámozott paradicsom konzerv
1 kk cukor
só, bors, fél citrom leve
4-5 kanál olaj

Tegyél fel egy nagy fazékba vizet forralni. Lobogjon, sózd, majd tedd bele a tésztát. 8-9 perc a főzés, nézd meg a zacskón, hogy mit ír. Nem főzd túl, tudod, Al dente! Egy másik edényben hevítsd fel az olajat és dobd rá a hagymát. Főzd puhára. Add hozzá a paradicsomot (ha nem darabolt, akkor aprítsd fel mielőtt beleteszed a raguba).Majd az olajbogyót, halat, cukrot, sót, borsot és a végén a zabpelyhet. Rotyogtasd össze, facsard bele a citromlevet és ha nem elég sós, sózd. A tésztát szűrd le, egy adagot tegyél tányérra, merj rá egy jó bátor adag szószt, reszelj rá kemény sajtot és meríts belőle annyi energiát, mint amennyit nekem ad minden egyes alkalommal, amikor ezt eszem.
Aztán tessék felvenni a futócipőt és kimenni a szabadba kocogni egy jó nagyot.

Na gyerünk! Utánam srácok, mert a tészta hizlal!

2011. február 8., kedd

A csirke gyomra is kifordul néha. Babot rá! Ámen!

Tavasz ide, tavasz oda, engem rendesen megviselnek ezek a frontok. Állva, ülve, fekve, minden helyzetben képes lennék elaludni. Csak hát a kötelesség, az visz előre és nem hagy hanyatlani. Előre, rendületlenül! Lehet, hogy még nem készültem fel erre a változásra. És különben is! Nem ciki februárban tavaszi fáradságra hivatkozni?
Furcsa ez az egész. Minden évben meggyőződésem, hogy rendesen felkészülök a tavasz érkezésére, mégis mindig eljátszom a hattyú halálát a tavaszi évszak közeledtével.
Eszem a vitamint, edzem a testemet, táplálom a lelkemet is, mégis mindig megrogyok.
Mi lehet a titok? Lehet, hogy nincs is ellenszer? Nem menekül előle senki?

Pedig jó lenne legyőzni, nem szeretem ezt a fajta rossz állapotot. Csak ásítozol, topogsz egyhelyben, nincs kedved semmihez. Paradox. Olyan, mint amikor depressziós az ember.
Persze nem tart örökké ez a fura állapot, hamar megkergül az ember. Hihetetlen, hogy mire képes a Nap. A fény. Jól ki van ez találva!

Ma reggel rádiót hallgattam. Éppen valami agyoniskolázott horoszkópos olvasott, hogy mi jellemzi a mai napot, mire kell figyelni és mivel kell óvatosnak lennünk.
Nagyjából azt szűrtem le, hogy ma mindenki bátor, határozott és tettre kész, bátran és gyorsan hozunk döntéseket, nem nagyon törődve a következményekkel. Ezért gyorsan hozzá is tette a nagyokos, hogy ha fontos dolog előtt állunk, inkább várjunk vele pár napot, nehogy megbánjuk a temperamentumot.

Utólag belegondolok, nálam bejött a jóslat. Azt hiszem, hogy soha ilyen gyorsan és tudatosan nem vásároltam még, mint a mai napon. Annyit tudtam, hogy főzelék és valamilyen pörkölt kell, hogy kikerüljön a kezeim közül a mai napon. Ezt kívántam. Fogalmam sincs, hogy miért. Ezen egyszer majd elmerengek. Mondjuk, én hiszek abban, hogy amit az ember megkíván, azt meg kell adni a szervezetnek. Ezért vettem ma majdnem egy kiló csirkezúzát és hozzá vajbabot. Nyámi! 70 dkg tiszta izom. Annyira örülök, hogy a madarak megajándékoznak bennünket ezzel a szervükkel is. Csak azon gondolkodom, hogy vajon ezek a párák is küzdenek gyomorégéssel? Fel is írtam! Utánanézni!

Szóval zúza kívánós vagyok! Remélem, hogy semmi rosszat nem jelent.
Tudom, hogy sokan nem kedvelik, de nekem az egyik nagy kedvencem. Akkor miért nem eszem gyakrabban? Na, majd mától!




Recept

70 dkg tisztított csirkezúza
2 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
50 dkg vajbab (mirelit-forró vízben áztasd pár percet, majd szűrd le!)
1 pohár tejföl
2 ek étkezési keményítő (liszt is jó, csak én mellőzöm, ha lehet)
1 ek ecet
1 kk őrölt kömény
4 ek olaj
2 ek piros paprika
só, bors

A hagymát vágd finomra. Az olajon pirítsd le, majd 3-4 kanál vízzel főzd puhára. Vegyél ki 2 evőkanálnyit egy másik edénybe. Az egyik hagymapépre tedd rá a 2 ek paprikát és keverd össze, majd add hozzá a zúzát és a fokhagymát. Önts rá fél liter vizet és fedő alatt közepes lángon főzd. A másik hagymás edénybe tedd bele a babot, majd öntsd fel 6-7 dl vízzel. (húsleves lenne a legjobb, de ha nincs, hát nincs) 4-5 perc alatt a bab megfő, nem kell agyonpuhítani. Adj hozzá 2 gerezd zúzott fokhagymát. Közben a tejfölt keverd ki a keményítővel vagy liszttel, adj hozzá 1 kanál ecetet és 4-5 kanál meleg vizet. Szépen lassan, állandó kevergetés közben add a babhoz. Sózd, borsozd. Ha nem elég savanyú, adhatsz még hozzá ecetet. Ízlés dolga. A pörkölt fedő alatt nagyjából egy óra alatt elkészül. 15 percenként
Illik ránézni és ha kell, pótolni a folyadékot. A végén sózd, borsozd, add hozzá a köményt is.
Az egy óra csak irányadó, lehet több is, kevesebb is. Türelem kell hozzá, de aki szereti, az tudja, hogy megéri.

Fáradtság ide, fáradtság oda jöhetne már a tavasz. Lassan kezd hiányozni a friss borsó íze.
Nagy bajban leszek akkor. Egy hétig csak borsólevest szoktam enni. Mi lesz itt?
Addig is egyetek csirkegyomrot, mert nem csak finom, de olcsó is. De tudjátok, mit mondok! Egyétek azt, amit ebben a pillanatban megkívántok! Mert az öreg embertest nem tévedhet!
A csoki nem számít!

Éljen a zúzógyomor! Babot neki! Had szóljon!

2011. február 7., hétfő

Tavaszi idő tavaszi salátára kapatja a szám...



3 napja tavasz van. Tudom, hogy csak átmeneti, de nem érdekel. Tavasznak élem meg és kész. De ezzel így volt a fél világ, ha jól emlékszem. Annyi ember özönlött ki a szabadba, hogy figyelni kellett, hogy hova lép az ember, mert mindenhol gyerekek és kiskutyák rohangáltak megbolondulva a hirtelen jött napfénytől. Ha lehetne, én inkább azt vizsgálnám a tudósok helyében, hogy az első sugarak milyen hatással vannak az emberi jellemre és nem azt, hogy a telihold mit vált ki belőlünk. Szerintem az előbbi sokkal izgalmasabb és vérbőbb. Pezsegnek a hormonok, megjelennek a párocskák az utcákon, életre szóló szerelmek szövődnek, egy csomóan teherbe esnek és sokan kigombolt kabátban, szabadon és magabiztosan sétálgatnak megelégedve önmagukkal. Vagy csak szimplán érzik zsigerből, hogy itt az ideje kimozdulni és szívni egy kis friss levegőt a szabadban. Vagy éppen borozni egyet. Ahogy mi is tettük.


Szombaton reggel Judit barátnőmmel edzeni voltunk, jól felpörgettük magunkat, majd elmentünk a Menzára levesezni. A levesből persze lett más is, köszönet érte Juci mamának, aki állta az ebédünk számláját, mondván kedden szülinapos lesz, együnk hát egyet az egészségére. És mi ettünk és ittunk is. Innen is köszönet és Isten éltesse még nagyon sokáig!

Nem megyek bele a részletekbe, de a marhahúsleves még mindig simogatja a lelkemet.

Köszönet és hála az új Chef-nek.


És ha már léleksimi, akkor meg kell említenem a Disznókő pincészet 2009-es furmintját is, ami elvarázsolt bennünket. Ha le kellene írnom, hogy mi a tökéletes, akkor az a 2 óra az volt. A Nap, az ebéd, Rolf, Juci és én. Borral, levessel, bongyor leánnyal, mindennel.


El is kapott bennünket a lendület és már úton is voltunk a Margitszigetre. Borozzunk egyet, olyan szép az idő. Be is tértünk a Drop Shop borbárba, ahol szerencsénkre éppen nem volt senki, így az összes tudást mi tudtuk bezsebelni, amit a szuper házigazda képviselt. Egy Chateau Arrogant Chardonnay-t választottunk. Álom! Mást nem tudok róla mondani. És nem is akarok.A történethez hozzá tartozik, hogy poharunk ugye nem volt. Hát mi is legyen! Jött az ötlet, hogy hagyjunk ott pénzt letétbe és kérjünk 3 poharat. (Riedel poharakat használnak, darabja minimum 2000 ft.) Az üzlet meg is köttetett, a bor el is fogyott és egy olyan kellemes délutáni emlékkel lettünk gazdagabbak, amit megint csak köszönni tudok. Apró dolgok ezek, de mégis olyan kerekké tették a napot, hogy sokáig táplálkozom ezekből a boldog órákból.

A poharakat szépen, egyben visszavittük, a pénzt visszakaptuk és még maradtunk egy pár pohárkára.



Nos, ha már tavasz, akkor legyen saláta! Mára ez jutott! Mert a tavaszi idő tavaszi salira kapatja a szám!

Recept

1 római saláta (ha nincsen jó a jégsali is)

4 tojás

2 csokor friss petrus

1 szál újhagyma

2 csemege uborka

1 dl olaj (olíva)

1 kk mustár

fél citrom leve

1 ek porcukor

só, bors

4-5 szelet húsos szalonna

5 dkg parmezán vagy más kemény sajt (persze a parmezán a legjobb)


3 tojást tegyél fel főni lobogó, sós forró vízbe. Pontosan 8 percig főzd. Így még kicsit lágy a sárgája, de nem nyers.

A negyedik tojás sárgáját válaszd ketté a fehérjétől. Egy keverőtálba tedd a sárgáját, add hozzá a mustárt, keverd el egy habverővel. Ha ezzel megvagy, akkor folyamatosan csorgasd hozzá az olajt, nagyon kis adagokban. Ha túladagolod, kicsapódik. Szóval türelem. Ha felvette az egy deci olajt, add hozzá a citrom levét, a porcukrot, sót, borsot. Vágd finomra a petrust, a hagymát és az uborkát is. Ezeket is keverd bele a majonézbe. Mert ugye az előbb megtanultunk házi majót készíteni. Kóstold, ha nem elég sós, borsos, pótold.


(Igen, lehet használni bolti majonézt is, de ha már nem vesszük a fáradságot, hogy házilag készítsük, annyit tegyetek meg, hogy nem a legolcsóbb vacakkal rontjátok el a salátát.) Közben egy serpenyőben süsd ropogósra a szalonnát. Pucold meg a lehűtött tojásokat.

A saláta leveleket tépkedd a fűszeres majonézre, forgasd össze őket és tálald. A tetejére reszelj sajtot, tördeld rá a szalonnát, tedd mellé a félbe vágott tojásokat. Adhatsz hozzá pirítóst és egy jó kis Chardonnay-t.

Ha lenne pofám, most odamennék a hűtőhöz és bekevernék még egy adagot.

Észrevétel! Ez a saláta nagyon is hasonlít a Cézár salátához. Nem tagadom! De kit érdekel. Finom és kész. Egyétek, ne a fejeteket törjétek!