2011. július 27., szerda

Kacsamell, a tatár húsa!


A csarnokban a csirkés csajok tudtak valamit. Elsőre bizarr volt az ötlet, amit mondtak, de mire föl döntsek valami ellen, amíg nem tudom, hogy mellette lehetek e? Manapság divat a kacsával játszani. Na nem ölbe venni és simogatni, hanem a melle húsával kísérletezni, próbálkozni, kevergetni, sütögetni, darálni és aprítani, meg még nem is tudom, hogy mit csinálni. Ma kacsatatár készült. Véletlenül. Hivatalosan hamburger húsnak indult a móka, de a csarnokosok annyira beleültették a fülembe a tatár gondolati csíráját, hogy úgy döntöttem, megkóstolom. És milyen jól döntöttem. Köszönet Bajkai Attilának, aki a masszát ízesítette és a receptet megosztotta. Merészeknek kifejezetten ajánlom!


Recept

60 dkg késsel aprított kacsamell( csak a szín hús játszik)
1 kis fej vöröshagyma finomra aprítva
1 kis gerezd fokhagyma reszelve
1 kk dijoni mustár
1 kk kapribogyó finomra vágva
1 ek szójaszósz
1 ek worcestershire szósz
4-5 szem zöld olívabogyó finomra aprítva
negyed piros kaliforniai paprika aprítva
só, bors

Az összes hozzávalót egy keverőtálban alaposan dolgozzuk össze, majd 2-3 órára tegyük hűtőbe. Vajas pirítóssal, kovászos uborkával a mennyekig repít. Kenjétek bátran, a kenyér elbírja az egy centit is!

2011. július 21., csütörtök

Egy kis bogyó! Olívás a javából!


Jártam, keltem, jöttem, mentem! Ettem! Régen nem szerettem az olajbogyót. Sem a feketét, sem a zöldet! Aztán jött Judit barátnőm és rájöttem, hogy mégis. Azóta gyakorta veszek egy-egy üveggel és csak úgy, elszemezgetem őket. Néha azon kapom magamat, hogy az üveg tartalma már régen a múlté, de egy mag még mindig ott van a számban és nem tudok tőle szabadulni. Nem tehetek róla, szeretem azt a csersavas, kesernyést ízt. Mérettől, színtől, származástól függetlenül tesztelek, így nem lehet rám fogni, hogy olajbogyó rasszista lennék. Ma egy marinált változatot mutatok meg, ami gyors, egyszerű és kicsit másabb, mint szimplán kivenni az üvegből a natúr szemeket és kapkodni veszett tempóban eleinte egyenként, majd hármasával!

Recept

50 dkg magos bogyó (lehet magozott is)
fél lime hosszában felezve, vékonyra szeletelve
fél citrom hosszában felezve, vékonyra szeletelve
2 gerezd fokhagyma vékonyra szeletelve
kisebb fej lila hagyma finomra vágva
2-3 db szárított paradicsom vékony csíkokra szelve
2-3 ek olívaolaj
2-3 szál friss kakukkfű finomra aprítva

Csepegtessük le az olajbogyót, majd az összes hozzávalót keverjük össze. Tegyük egy zárható edénybe és 3-4 órára rakjuk be a hűtőbe. Itt megjegyzem azért, hogy minél többet áll a hidegben, annál jobban összeérnek az ízek. Tudom, hogy nem lesz nehéz, de 3-4 nap után azért járjunk a végére.

2011. július 14., csütörtök

Babbal támadok!


Egyik nagy kedvencem színem a zöld. Zöld kint és bent is zöld. Mondjuk a konyhában. Ma ceruzababbal támadok, mert sokan nem kedvelik, pedig nagyon ízletes, tápláló zöldségünk. Minden formában alkalmazom, ha kell, csak úgy, magában ropogtatom, chips helyett. Nem viccelek! A csarnokos zöldségesemmel is úgy beszélgetek, hogy közben megeszem a pulton lévő bab felét, aztán angolosan távozom. Egy egyszerű köretet mutatok, de simán magában is fogyasztható, főleg most, ebben a gatyarohasztó melegben. Halak mellé bátran, szárnyas mellé őszintén ajánlom. A bab ceruza és zöld is egyben. Ember legyen a talpán, aki kihegyezi.

Recept

50 dkg lecsipkedett végű ceruzabab
2 gerezd vékonyra szeletelt fokhagyma
5-6 szem koktélparadicsom
1 ek olíva olaj
pár csepp friss citromlé
1 csokor friss petrezselyem zöld, durvára aprítva
só, bors
pár korty fehérbor

A babot forrázzuk 2 percig sós vízben, majd azonnal hűtsük le. Csepegtessük szárazra. Serpenyőben, közepes tűzön hevítsük fel az olajat, tegyük bele a fokhagymát. Pár másodperc után adjuk hozzá a a babot, paradicsomot és jól forgassuk össze őket a fokhagymás olajjal. Sózzuk, borsozzuk ( lehetőleg frissen őrölttel), csepegtessünk rá a citromlevet, a korty bort is adjuk hozzá, majd legvégül szórjuk a tetejére a petrezselymet is. Egy utolsó forgatás, tálalás azonnal és már ehetjük is ezt a rapid sebességgel elkészíthető nyári, zöld köretet, paradicsommal. Vigyázz! Dupla adag a nenő! Egy nem lesz elég! Én szóltam!

Babbal a

2011. július 12., kedd

Dinnye, a görög.


Jön a magyar dinnye! Dübörög, nem lehet megállítani. A hírek szerint jó lesz a termés, szóval mondhatjuk azt, hogy nem lesz veszett az ára. De várjuk ki a végét. Ebben a rekkenő hőségben kell a folyadék, kell az íz, de valljuk meg, hogy sokszor nem kívánjuk a főtt, gőzölgő meleg ételt. Ezzel együtt a konyhában való tartózkodást sem. Megértem! Nagyon is megértem. Az én dinnyém nem volt túl édes, korai még a magyar. Persze ha görög a befutó, az más. Persze Görögből! Egy kis segítséggel viszont remek édeskés ízt adhatunk neki és ha tovább akarjuk fokozni az élvezetet, friss korianderrel ízesítjük a hideg dinnyekockáinkat. Melegben, hőségben, nyáron, bármikor. Fagyi helyett, vagy csak úgy!

Recept

1 dinnye, mondjuk görög, kockázva ( aki akarja, kimagozva)
1 csokor friss koriander, de lehet bazsalikom is
2 ek fenyőméz, de lehet juharszirup is. Persze mézzel sem követünk el nagy hibát.

A kockázott dinnyét összekeverjük a finomra vágott zöld fűszerrel, rácsorgatjuk a mézet, összeforgatjuk és frissen, kiporciózva tálaljuk. Ha fokozni akarjuk az ízhatást, friss chilit, vagy frissen őrölt borsot tekerhetünk rá. Tessék leugrani a sarki zöldségeshez. Az elkészítés alig 2 perc.



2011. július 9., szombat

Dzsem. Lekvár. Kajszi.


Vettem a fáradságot és végre vettem kajszit. Nem sokat, keveset. Éppen annyit, amennyi arra volt elég, hogy kipróbáljam ezt az új ízkombót. Semmi extra, nincs új a Nap alatt. Ezt ugye már tudjuk. Készülök egy új recept kipróbálására, ehhez kell lekvár. Vagy dzsem. Tökmindegy. Persze egyszerűbb lett volna bemenni az első komolyabb közértbe és leemelni a polcról egy jobbféle üvegcsét, de itt, a Vásárcsarnok árnyékában ez elég kellemetlenül érintette volna a környezetemet és valljuk meg, hogy engem is. Elcsépelt a mondat, de igaz is. Ha magunk készítjük, akkor biztosan tudjuk, hogy mi kerül az üvegbe és ha bármi bajunk esne, csak magunkat okolhatjuk. Senki mást. Ez a dzsem remek, egyszerű és gyorsan elkészíthető. Kicsit csíp, de még éppen kellemes az érzés. Enyhe bizsergés a nyelven, enyhe, finom savanyka. Ezt tudja a kajszi. Csak főzd meg.

Recept

1 kg kajszibarack, meghámozva, kimagozva (forrásban lévő vízbe mártjuk a barackot, 1 percig forraljuk, majd hideg víz alatt könnyedén hámozzuk, egyből magozzuk)
50 dkg kristálycukor ( lehet pektines befőző is)
1 kisebb chilipaprika
15 szem zöld kardamom
4-5 kaffirlime levél
1,5 dl száraz fehérbor

4 ek cukrot a limelevéllel, kardamommal és a borral felére visszaforraljuk. Hagyjuk állni. A magozott, hámozott barackot tetszés szerinti méretre daraboljuk, majd a cukorral és az átszűrt redukcióval 3-4 percig ( ha csak feleztük a gyümölcsöt akár -7 percig is) rotyogtatjuk. Tiszta, szárazra törölt üvegekbe adagoljuk a dzsemet, majd száraz dunsztban kihűtjük. ( Tehetjük a nagyi dunyhája alá, vagy kedvenc utazótáskánkat pokróccal kibélelve rendezzük el az üvegeket és várjuk meg amíg teljesen kihűl az édes gyümölcspép).

Jól esik ez, de még mennyire, hogy jól esik. Alig várom, hogy az oldalast pácolhassam vele. Oldalast. Nem tévedés. De erről majd később.

2011. július 4., hétfő

A saláta kacsával is jó lehet! Sőt! Jó!



Fura egy eset ez a kacsa. Nem, mint biológiai lény- bár ha jobban belegondolok, így sem tekinthető annak az átlagos jószágnak- hanem, mint konyhai alapanyag. Készítik minden formában, egészben, sütve, levesbe, steak-nek és még sorolhatnám napestig, amíg eljutunk a salátáig. A salátán itt zöld leveleket, ropogós zöldségeket és frissen sütött, kacsamell csíkokat értek, ízesítve, összeforgatva, nagy mélytányérban, frissen sütött pirítóssal tálalva.Ha jól számolom, az elkészítés ideje nagyjából 10 perc. Viszont az élmény, amit okoz ( mert okoz), hosszú órákon át emlékeztet bennünket arra, hogy bizony valami nagyon finomat sikerült összedobnunk és alig várjuk, hogy újra okunk legyen elkészíteni és átélni a kacsa katarzisát.

Recept

10 dkg friss salátakeverék megmosva, csepegtetve, méretre tépkedve
1-1-1 kaliforniai paprika 3-4 cm-es csíkokra vágva( nem kell az egészet felvágni, ízlés szerint)
1 kisebb kígyóuborka ( szintén tetszés szerint)
3-4 szem koktélparadicsom, felezve
retek, vagy angol zeller szeletelve, karikázva
20 dkg kacsamell szín húsa csíkozva
2 balzsamecet
3 ek olaj
1 kk dijoni mustár
só, bors

Egy ek ecetből, olajból, mustárból készítsünk salátadresszinget. Közben hevítsünk fel egy serpenyőt. A kacsamellet sózzuk, borsozzuk, öntsük rá a maradék ecetet és forgassuk össze. Ha van időnk, pár órát tehetjük hűtőbe is érlelődni, akkor viszont a sót hagyjuk ki, mert kiszívja az értékes húsnedveket, utólag szórjuk meg. A forró serpenyőre csepegtessünk pár csepp olajat és 1 perc alatt süssük meg a húscsíkokat. A megmosott salátát tegyük egy mélyebb tányérba, szórjuk rá a zöldségeket, öntözzük meg a dresszinggel ( használat előtt újra keverjük össze) majd a legvégén szórjuk rá a kacsamellet is. Hogy laktatóbb legyen, adhatunk mellé jóféle fokhagymás pirítóst, de magában is igen tartalmas főétel. Ne habozzunk, együk azonnal! Melegen, frissen, étvággyal. Ez a kacsa már megjárta Lengyelországot!