2011. január 11., kedd

Hogy került a lazac a bambuszba a Balatonban?





Minap Judit barátnőm betöltötte a már nem is tudom hányadik szülinapját...
Egyrészt védem a korát, másrészt a sajátomat sem akarom leírva látni.
Törtem a fejemet a legjobb ajándékon, aztán kitaláltam, hogy enni Ők is szeretnek, inni meg pláne, szóval kombináltam a kettőt és már ott is álltunk a konyhában.
Egyik kezemben egy 3 részes bambuszpárolóval, a vállamon egy nagy táska tele zöldséggel, hallal, rákkal, a maradék kezemben pedig egy ajándékkal a közeli borbárból, ami egy francia Champagne volt. Él-hal érte, csakhogy kössek a vacsihoz :)
Az üzlet Drop Shop néven nyílt közel a Jászaihoz, a Balassi utcában. (www.dropshop.hu) Később erről is olvashattok.

Szóval megvolt a köszöntés, én kötényt ragadtam és nekiláttam a főzésnek.
Mivel gyakran forgolódom Judit konyhájában, nem nagyon kellett azzal bénázni, hogy mit hol találok, mit használhatok és mit nem. Ment a csevej, nyikorogtak a parafák, a Champagne szépen becsücsült a hűtőbe (jajj, csak el ne felejtsük) és szépen lassan az ajándék másik része is kezdte megmutatni mibenlétét.

Bla-bla-bla...
Kit érdekel? És mit ettünk? Hmmmm?

Ja, tényleg! Elvesztem a részletekben. Szóval ettünk lazacot, rákkal, rengeteg zöldséggel, mindezt bambuszban párolva, fűszeres olvasztott vajjal.
A bambuszomat még tavaly kaptam drága Lacás barátoméktól és némi hanyagoltság után rendszeres résztvevője lett a konyhai mibenlétemnek :)
Szóval kell egy jó nagy átmérőjű fazék vagy lábos vagy Wok (a legjobb a WOK lenne, de kinek van akkora konyhája, ami ehhez a párolóhoz passzolna) tele forralt vízzel, ami folyamatosan ontja magából a gőzt (ha már pároló.) Ez lehet tiszta víz, de ha jót akarunk, teszünk bele némi fehér bort, babérlevelet, egy kisebb vöröshagymát, zöldfűszert, hogy már a gőzzel kapjon az ételünk egy kis extra aromát.

A lazacokat és rákokat az egyik szintre tettük, a zöldségeket (brokkoli, répa, póré, borsó, karfiol) pedig a másikra. Csak úgy, natúr, ahogy a Teremtő odarakta őket a földre:) Megmosni kötelező, fűszerezni szerintem felesleges. A halat persze sóztam, borsoztam. Ennyi.
A halas rész került felülre, a zöldségek alulra. Ennek a kosárnak kell az intenzívebb gőz. (Tipp: a brokkolit bikarbónás vízben forrázzuk 1 percig, majd egyből hűtsük is le, így megmarad a szép zöld színe) Kb. 10-12 perc gőz után ellenőrizzük a zöldségeket, hiszen nem csodaeszközről beszélünk, itt is túlpárolhatjuk aaaaaaaa mindent.
Közben veszünk 20 dkg vajat (a legjobb, ha tisztított) serpenyőben megolvasztjuk, hozzáadunk 3 gerezd zúzott fokhagymát, egy csokor finomra vágott kaprot, 1 cm reszelt gyömbért, durva tengeri sót, frissen őrölt borsot, 2 ek olivaolajat, amit szépen összekeverünk és folyamatosan meleg tartjuk, mivel ezzel fogjuk ízesíteni a remekre párolódott halat, zöldségeket.

Lényeg, hogy a vajunk legyen nagyon intenzív és elegendő. 20 dkg vaj 4 éhes felnőtt embernek , akik megittak 2 üveg bort, teljesen elegendő.
Ha a halat nem akarjuk teljesen megpárolni, időközben kivehető a szettből és csak a legvégén rakjuk vissza az egységbe, hogy tálalásnál meleg maradjon.

Én mondom Nektek, ennél könnyebben lehengerelni vendégeket nem lehet. A bambusz a Culianaris-ban kapható vagy megnézhető a www.bamboosteamer.com oldalon.

Praktikus, vicces, érdekes, csábító, kedvcsináló és roppant egészséges ételek készíthetők vele. Mert bennük marad minden vitamin, színanyag, természetesség.
És ha adhatok még egy tippet: a visszamaradt párolóvíz (már ha ízesített) tovább használható alaplének ázsiai ételekhez. De egy kis utóízesítés után (szójaszósz, koriander, kókusztej, lime levél, citromfű) remek leves lehet belőle.

Hopi-hopi! A pezsgőt nem felejtettük el! Még most sem találok szavakat! Boldog szülinapot , Jucika!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése